Kırşehir Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Kırşehir tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, Kırşehir ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan Kırşehir tanıtım sayfası.
 
 
Kırşehir Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Farklı tarihlerden farklı yapılara sahip olan Kırşehir'de sadece medreseler, camiler, türbeler ve kiliseler değil; şifalı kaplıca suları da sizleri büyüleyen detaylar arasında olacak.

Bir Kırşehir gezisi planlıyorsanız eğer, sizlere bu sayfamızda gezilecek ve görülecek mekanlar hakkında kısa bir bilgi vereceğiz. Şehrin gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında mutlaka Hashöyük'ün olmasını öneririz. Hititler döneminden günümüze kadar gelen kalıntılara ev sahipliği yapan Hashöyük, il merkezine 35 kilometre uzaklıktadır. Kolay bir ulaşıma sahip olmakla birlikte, yıl içerisinde hatrı sayılır bir ziyaretçi potansiyeli vardır.

Şehrin gezilecek bir diğer durağı ise; Ahi Evran Camii ve Türbesi'dir. Ahilik teşkilatının kurucu olan Ahi Evran'ın ismini taşıyan cami, 1482 yılında yaptırılmıştır. Kırşehir'in il merkezinde bulunduğu için kolay bir ulaşıma sahiptir. Ahi Evran Camii ve Türbesi aynı zamanda şehrin en ünlü dini yapılarının başında gelir. Caminin içerisinde Ahi Evran'ın türbesi vardır ve türbeye cami içinden bir merdiven yardımıyla çıkılır. Şehrin turistler tarafından en çok ziyaret gören noktalarından biridir bu dini yapı.

Cacabey Medresesi ise yine şehir merkezinde bulunan tarihi mekanlardan biridir. 1272 yılından bu yana sağlamlığını koruyan medrese, Kırşehir Beyi Cacoğlu Emir Nurettin'in isteği üzerine inşa edilmiştir. Yapıldığı ilk dönemlerde her ne kadar medrese olarak hizmet vermiş olsa da sonraki dönemlerde cami olarak kullanılmıştır. Caminin mavi çinilerle süslü olan minaresi sebebiyle halk arasında cıncıklı cami olarak adlandırılmaktadır. Cacabey Medresesi'nin biraz da mimari yapısından bilgiler verelim. Kare planlı olarak inşa edilen bu medresenin yapımında kesme taş kullanılmıştır. Medresenin özellikle giriş kapısı süslemeleriyle göz doldurmaktadır ve tabii ki tek şerefeli minaresi de çinileriyle göz dolduran parçalar arasındadır.

Aşık Paşa Türbesi de gezi listenize dahil etmenizi önerdiğimiz yerler arasındadır. Aşık Paşa Türbesi, 13. yüzyılda yaşamış olan mutasavvuf şairlerinden Aşıkpaşa'nın mezarı bulunmaktadır. Aşıkpaşa'nın ölümünden sonra yeğeni ve Eratna veziri Alaaddin Ali Şah ruhi tarafından inşa edilmiştir. Türbe şehir merkezinde bulunduğu için kolay bir ulaşım yoluna sahiptir.

Kırşehir'in gezilecek yerleri bunlarla sınırlı değil. Farklı yerlerde bulunan şifalı sularında dinlenip huzur bulmak ayrı bir keyif verir. Şehrin, tarihi mekanlarını gezerken doğal güzelliklerini ve şifalı kaplıcalarını da keşif noktalarınız arasında olmalı.

 
 
 

Kırşehir Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Siz de Kırşehir için bir öneri ekleyin
Aşık Paşa Türbesi
Aşık Paşa Türbesi
Kırşehir'in merkezindeki yüksek bir tepede bulunan Aşık Paşa Türbesi, 14. Yüzyılla tarihlendirilmektedir. Türbe, halk şairi olan Aşık Paşa'ya aittir. Her ne kadar kitabesi günümüze ulaşamamış olsa da, türbeyi Aşık Paşa'nın [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 4 Ekim 2013, Cuma - Yorum Sayısı : 0
Kesikköprü Kervansarayı
Kesikköprü Kervansarayı
1206 yılında yaptırıldığı tahmin edilen Kesikköprü Kervansarayı, Kırşehir'in Merkez ilçesine bağlı olan ve aynı ismi taşıdığı Kesikköprü Köyü'nde yer almaktadır. Her ne kadar 1206 yılında yaptırıldığı ileri sürülse de kitabesindeki [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 29 Temmuz 2013, Pazartesi - Yorum Sayısı : 0
Seyfe Gölü Kuş Cenneti
Seyfe Gölü Kuş Cenneti
Kırşehir'in tabiat güzellikleri arasındaki Seyfe Gölü, il merkezine 35 kilometre uzaklığıyla kolay bir ulaşım yolu sunuyor misafirlerine. 187 çeşit kuş türüyle, tarihi İpek Yolu'yla, endemik bitkileriyle doğanın en güzel parçaları [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 19 Nisan 2013, Cuma - Yorum Sayısı : 0
Kalehöyük Arkeoloji Müzesi
Kalehöyük Arkeoloji Müzesi
2009 yılında Kırşehir Müze Müdürlüğü'ne bağlanan Kalehöyük Arkeoloji Müzesi, Kaman ilçesine bağlı olan Çağırkan beldesinde bulunmaktadır. Kalehöyük Arkeoloji Müzesi, Kültürel Mirası Koruma Programı ile Japonya hükümetinin öncülüğünde kurulmuştur. Farklı bir [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 16 Nisan 2013, Salı - Yorum Sayısı : 0
Kırşehir Müzesi
Kırşehir Müzesi
Tarihi M.Ö. 3000'li yıllara dayanan Kırşehir'de yapılan arkeolojik kazılar sonucu gün yüzüne çıkmış birçok kalıntılar için 1936 yılında müze çalışmalarına başlanmıştır. İlk olarak Alaaddin Camii'nde toplanan eserler daha sonra 1980 [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 13 Eylül 2012, Perşembe - Yorum Sayısı : 1
Mucur Yeraltı Şehri
Mucur Yeraltı Şehri
Kırşehir'in Mucur ilçesinde yer alan Mucur Yeraltı Şehri, Roma döneminde savaş ve baskınlardan halkın korunmak amaçlı kullanılabilmesi için yapıldığı bilinmektedir. Mucur Yeraltı Şehri yumuşak kayaların oyulmasıyla yapılmış ve derinliği yaklaşık [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 3 Temmuz 2012, Salı - Yorum Sayısı : 0
 
 
Gezgin Yorumları
 
Benim memleketim.
Sena Atay l 16 Mart 2014, Pazar 18:25 l  
 
 
Peki Kırşehir hakkında sen neler düşünüyorsun?

En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
Yeşillikler içerisinde doğa ile başbaşa keyifli bir tatil için Ayder Yaylası Otelleri sayfasını inceleyin.

Tarihi eserleri, bol çeşitli salatası ile Karadeniz'e açılan Amasra'yı gezmek için Amasra turları sayfamıza bir göz atın.

İstanbul'dan Alaçatı ne kadar uzaklıkta? İstanbul Alaçatı Arası Kaç Kilometre? sayfamızı inceleyin, hem mesafe hem de yol tarifi hakkında bilginiz olsun.

Seyahat Tüyoları